Człowiek nieustannie eksperymentuje. Eksperymentuje w rzeczywistości materialnej i w swojej świadomości - zresztą te dwa obszary wg mnie niczym się od siebie nie różnią. To co w wymiarze logicznym jest treścią naszych myśli ma swoją postać fizyczną w ruchach i zatrzymaniach elektronów. To co w wymiarze fizycznym jest upadkiem kamienia z wysokości ma swoją postać logiczną w wartościach logicznych, które tworzy kamień w układzie z innymi cząstkami materii. Upadek kamienia jest podstawą świadomości podobnych do naszej. I jeśli tak nie jest to proszę niech ktoś zaprzeczy, że w zderzeniach kamieni w próżni nie udałoby się odtworzyć sytuacji zawartej w stanie w stanie naszego mózgu.
Wracając do eksperymentowania. Eksperymentowanie to inaczej podstawianie różnych wartości wejściowych. To wywoływanie rożnych stanów początkowych i obserwacja wyników. Realizowane jest tak samo w rzeczywistości materialnej jak i abstrakcji. Matematycy nierzadko podstawiają w świadomości różne wartości liczbowe w działaniach aby sprawdzić jak to wpłynie na wynik działania.
Do czego eksperyment prowadzi?
Celem eksperymentu jest ustalenie związku pomiędzy stanem początkowym a stanem końcowym, pomiędzy czynnikami a wynikiem, pomiędzy przyczyną a skutkiem.
Jak można w ogóle wyrazić związek w rzeczywistości?
A=3xB
Należałoby wrócić do tego jak ludzie, wyrażali związki wcześniej zanim rozwinęli abstrakcyjną matematykę.
Jeśli A ma długość od łokcia do końca palców to B ma trzy długości od łokcia do końca palców. Aby to wyrazić trzeba fizycznie działać. Fizycznie przystawić rękę do A i B.
Wyrażenie związku zawiera się w działaniu, które zawsze ma swoją postać fizyczną i logiczną jednocześnie.
Upraszając to wszystko. Związek to sieć bramek logicznych a wyrażenie związku to odtworzenie tej samej sieci bramek logicznych w innym układzie. Wykonanie kopii i operowanie na niej.
Eksperymentowanie i obserwacja wyników prowadzi do odtworzenia sieci bramek logicznych w mózgu. Operując na odtworzonych sieciach bramek logicznych potrafimy w świadomości ustalać wyniki, które jeszcze nie zaszły w rzeczywistości, których nigdy nie obserwowaliśmy, potrafimy ustalać czynniki, które doprowadziły do określonego wyniku i których nie obserwowaliśmy na podstawie analizy samego tylko wyniku.
Wciąż się trzymam wcześniejszej implikacji i uważam, że eksperymentowanie jest funkcją logiczną implikacji, jest wnioskowaniem, jest nieustannym poszukiwaniem związku pomiędzy przyczyną i skutkiem. Komputer realizując zadania nie eksperymentuje, nie sprawdza czy tego zadania nie można wykonać inaczej. Człowiek nieustannie eksperymentuje w rzeczywistości i świadomości. Nieustannie podstawia wartości i sprawdza wyniki. Nieustannie poszukuje innego łatwiejszego sposobu na realizację zadania. Komputer działa jak automat a człowiek nie bo sposób wykonywania zadań przez człowieka wciąż się zmienia, wciąż ewoluuje.
Wg mnie w komputerach brakuje operacji logicznego wnioskowania. Brakuje operatorów logicznych, którymi posługuje się człowiek. Alternatywa, koniunkcja i negacja to nie jest wszystko. Na tych operatorach można może i przeprowadzić wszystkie operacje ale sposobów na wykonanie operacji jest mnóstwo. Brakuje operatora, który optymalizowałby sposób wykonania operacji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz