środa, 19 października 2011

1 bit informacji

W wielu teoriach przyjęło się wiązać 1 bit informacji z cząsteczką materii. Pojawia się wiele twierdzeń mówiących o ograniczeniu informacji liczbą cząsteczek wszechświata. Czy to jest słuszne?

Prawidłowo związanie 1 bitu z 1 cząsteczką materii (bez względu na skalę) wymagałoby utraty i kreacji cząsteczek materii przy przenoszeniu informacji z układu do układu. W rzeczywistości jednak przy przenoszeniu informacji pomiędzy układami nie ma utraty materii i powstawania materii.

Gdzie więc zawiera się informacja?
Informacja nie zawiera się jak się przypuszcza w istnieniu i nieistnieniu cząstki materii (w sensie bytu).
Informacja zawiera się w istnieniu i nieistnieniu cząstki materii w określonym miejscu i czasie. Informacja zawiera się we względnym ruchu i względnym zatrzymaniu się cząsteczek materii. Informacja zawiera się w układzie cząsteczek materii względem siebie.


Nie cząsteczka ale jej obecność w określonym czasie i miejscu jest "prawdą" w układzie.
Nie nieistnienie cząsteczki ale jej brak w określonym czasie i miejscu jest "fałszem" w układzie.
To stanowi podstawę liczb.

Nietrudno sobie wyobrazić układ, który zachowuje w sobie bardzo złożoną informację w oparciu o jeden zbiór materii w ruchu kołowym, wahadłowym itp. Kolejne bity to obecność lub jej brak - tej samej cząsteczki materii w tym samym miejscu w kolejnych cyklach.

Ilość miejsc w przestrzeni, w których następuje obecność i brak obecności materii jest nieskończona (a może skończona). Ilość różnych długość cykli, które stanowią 1 takt jest nieskończona (a może skończona).
Należy wziąć także pod uwagę to, że materia znajdzie się w miejscach, w których jeszcze nigdy się nie znajdowała. To wszystko wg mnie znacząco zwiększa pojemność informacyjną rzeczywistości.

Nie przypuszczam także aby istniała najmniejsza lub największa cząstka materii, najkrótszy ilub najdłuższy cykl. To co nam się wydaje jest tym co w ogóle może znaleźć się w naszej świadomości. - jest tym co porusza elektrony w naszych mózgach. Jeśli coś jest zbyt małe lub zbyt duże aby te elektrony poruszyć - to my się o tym nie dowiemy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz