niedziela, 26 lutego 2012

Przekształcenia form energii i działania pochodne

Weźmy prosty przykład – działanie głośnika. W działaniu głośnika następuje przekształcenie energii elektrycznej w energię mechaniczną i dalej energii mechanicznej w energię akustyczną.

Można to też opisać za pomocą działań. Przyjmijmy, że pierwotnym działaniem jest przepływ prądu |(ruch ładunków elektrycznych), pierwszą pochodną są ruchy cewki połączonej z membraną i drugą pochodną są ruchy cząstek powietrza w przepływie fal akustycznych.

Powstaje pytanie.
Jakie muszą być spełnione warunki aby następowało przekształcenie formy energii i jednocześnie formy działania?

Proszę o odpowiedź.

Mam oczywiście jak zawsze swoją odpowiedź do dyskusji.
Przekształcenie formy energii i formy działania może nastąpić jedynie w iloczynie oddziaływań (operatorze koniunkcji) lub w podziale oddziaływań (nienazwanym odwróconym operatorze koniunkcji).

Co to w praktyce znaczy?
Przekształcenie formy energii i działania może nastąpić wyłącznie w jednej z dwóch sytuacji:
1. Iloczyn - istnieją minimum dwa źródła zasilania, dwie formy energii i dwa rodzaje działań – które w połączeniu dają wynik w postaci nowego odmiennego źródła zasilania, nowej formy energii i nowego rodzaju działania.
2. Podział – rozkład jednego źródła zasilania, jednej formy energii i jednego działania na minimum dwa źródła zasilania, dwie formy energii i dwa rodzaje działań.

Bez iloczynu lub podziału nie może powstać przekształcenie formy energii i działania.
Każde przekształcenie będzie wynikać albo z dwóch źródeł zasilania energią albo z rozkładu energii na więcej niż jedną odmienną formę.

Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz