poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Pamięć - konsekwencja zdarzenia

Obserwacja pewnego zdarzeniu wynika z samego zdarzenia. Tzn. musi powstać pewne zdarzenie aby mogła wyniknąć z niego obserwacja. Można to rozwijać dalej. Pamięć o pewnym zdarzeniu wynika z samego zdarzenia. Musi powstać pewne zdarzenie aby w ogóle mogła powstać pamięć o nim. Przewidywanie konsekwencji zdarzenia wynika z samego zdarzenia. Musi powstać pewne zdarzenie aby w ogóle można było przewidzieć przyszłe konsekwencje tego zdarzenia, które jeszcze nie nastąpiły

Czym różni się zatem przewidywanie przyszłych skutków, od pamięci od obserwacji i od samego zdarzenia?

Na poziomie oddziaływań fizycznych przewidywanie konsekwencji, pamięć o zdarzeniu i obserwacja zdarzenia musi być u podstaw tym samym co i samo zdarzenie. Warto zauważyć przy tym, że obok zdarzenia, zarówno obserwacja, przewidywanie konsekwencji jak i pamięć są także przedmiotem obserwacji, kształtującej kolejną pamięć i kolejne przewidywania oraz kolejne obserwacje.

Różnica między nimi (rozróżnialność, zdolność od oddzielenia jednego od drugiego) istnieje zatem jedynie w konkretnej obserwacji i ma postać kolejności i odrębnych od siebie znaczeń. Choć można przyjąć, że kolejność jest także znaczeniem o wyższym poziomie złożoności.

Powstaje zatem pytanie gdzie jest początek i gdzie jest koniec znaczenia? Co stanowi o granicach oddziaływań fizycznych przynależących do jednego zdarzenia o określonym znaczeniu?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz