Wiki
Zdanie (łac. sententia) — w językoznawstwie termin ten oznacza wypowiedzenie służące do zakomunikowania jakiejś treści. Aby wypowiedzenie było zdaniem, musi zawierać orzeczenie. W języku polskim podmiot może pozostać domyślny, ze względu na możliwość zidentyfikowania wykonawcy czynności na podstawie końcówki fleksyjnej czasownika w orzeczeniu. Zdaniem jest również tak krótkie wypowiedzenie jak: Wyszedłem. — w którym podmiotem — wykonawcą czynności jest "ja" (forma czasownika sugeruje, że jest to pierwsza osoba liczby pojedynczej). Możliwe jest również zdanie bezpodmiotowe, np. Świtało.; Zbudowano most. Wypowiedzenie niezawierające orzeczenia to równoważnik zdania. Np.: Hej, skarbie!; Tylko spokojnie.; Co?; Dobranoc! Zdania, w zależności od celu ich wypowiadania, można podzielić na oznajmujące (Jan niedawno sprzedał samochód.), pytające (Kiedy spotkałeś ją po raz pierwszy?) i wykrzyknikowe (Nie dotykaj moich rzeczy!). Każdemu z tych typów odpowiada charakterystyczny znak interpunkcyjny, odpowiednio: kropka, pytajnik, wykrzyknik. Ze względu na złożoność budowy wyróżnia się zdania nierozwinięte (tylko z podmiotem i orzeczeniem) i rozwinięte (mające więcej elementów składowych, takich jak przydawka, dopełnienie czy okolicznik). Wypowiedzi dłuższe, zawierające więcej niż jedno orzeczenie, to zdania złożone. W zależności od relacji między poszczególnymi elementami, są to zdania złożone współrzędnie (parataktycznie) lub podrzędnie (hipotaktycznie).
Spróbujmy teraz zrobić zdanie pozbawione wszelkiego możliwego zbioru rzeczywistego - w domyśle i bez. Ja nie potrafię.
Spróbujmy teraz zrobić zdanie pozbawione wszelkiego ruchu. Ja tego nie potrafię.
Jaki z tego wniosek?
Zdanie musi wyrażać rzeczywistą zmianę. Musi być zbiór i musi być ruch. Jak zabraknie jednego lub drugiego to zdania nie ma.
Jaki z tego drugi wniosek?
Wypowiedzenia zdania w myślach lub mowie jest zmianą - są zbiory (mózg, struny głosowe) i jest ruch (przepływ elektronów, drgania strun).
Co oznacza, że jedna zmiana wyraża drugą.
Jaki z tego trzeci wniosek?
Żeby spowodować zmianę zachowania innego człowieka trzeba mu przekazać zdanie - wyrazić zmianę. Może być w domyśle lub nie - jednak musi to być koniecznie całe zdanie. Jeśli wyrazimy tylko zbiór (samochód) bez żadnego ruchu również w domyśle lub jeśli wyrazimy sam ruch (płynie) bez żadnego zbioru również w domyśle - to taki przekaz nie wywoła żadnej reakcji - żadnej zmiany w zachowaniu drugiego człowieka. Dlaczego? Bo przekaz nie wyraża zmiany a tylko zmiana może być powodem kolejnej zmiany w tym również zmiany w działaniu człowieka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz