Wiki
Konformacja - układ przestrzenny całej cząsteczki mogący ulegać zmianom, bez zrywania wiązań chemicznych.
Zdolność do przyjmowania różnych konformacji przez cząsteczki można sobie wyobrazić na przykładzie zmian kształtu zwykłego metalowego łańcucha. Łańcuch może być np. wyprostowany, zwinięty w kulkę, lub nawet zapętlony bez konieczności zrywania i ponownego łączenia poszczególnych jego ogniw.
Konformacja ma bardzo duży wpływ na własności fizyczne i biologiczne związków chemicznych. W systemach biologicznych konformacja przyjmowana przez białka i DNA ma decydujący wpływ na ich aktywność biologiczną. Zadaniem wielu enzymów jest np. narzucanie ściśle określonej konformacji łańcuchów DNA w trakcie ich replikowania, a także wymuszanie ściśle określonej konformacji powstających łańcuchów polipeptydowych w trakcie formowania się białek na matrycy RNA. Niewielkie, przypadkowe błędy konformacji DNA i białek prowadzą często do wielu chorób (np. choroba Creutzfeldta-Jakoba).
Ten przykład z łańcuchem jest świetny tylko wniosków mało.
Wciąż nie jest dostrzegana funkcja logiczna układu - np. łańcucha.
Układ 1 - wyprostowany łańcuch nie ma zdolności do osiągnięcia większej wartości odległości między granicami układu.
Układ 2 - zgięty łańcuch ma zdolność do osiągnięcia większej wartości odległości między granicami układu
Bieżący układ determinuje możliwe zmiany. To działa w układzie metalowego łańcucha, w układzie łańcucha DNA a także układzie impulsów elektrycznych w neuronach w mózgu.
Materia nigdy nie ożywa, zmieniają się tylko układy w materii we właściwościach materii:
układ 1 - żywy człowiek - układ przestrzenny, który przekształca się we właściwościach materii, w której się wytworzył
układ 2 - spalone ciało człowieka - układ przestrzenny, który przekształca się we właściwościach materii, w której się wytworzył
Różnica pomiędzy żywym człowiekiem a spalonym ciałem człowieka jest wyłącznie w ustawieniu cząstek elementarnych, które zawsze działają w swoich właściwościach. To jest zgięty łańcuch i wyprostowany łańcuch - taka jest różnica.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz