piątek, 23 września 2011

Informacja jest fizyczną zmianą.

Wiki

Mowa jest sygnałem quasi-stacjonarnym. Za jej zakres częstotliwości przyjmuje się najczęściej 300Hz - 3kHz (w telefonii). W sygnale mowy wyróżniamy jednostki podstawowe - fonemy (w języku polskim występuje ich 38) oddzielone chwilami ciszy.

Język migowy to język naturalny, charakteryzujący się użyciem kanału wzrokowego, a nie audytywnego. Języki migowe są to te języki wizualno-przestrzenne, które zostają nabyte drogą naturalnej akwizycji przez głuche dzieci od głuchych rodziców. Do niedawna języki migowe były pozbawione wersji pisanej (SignWriting). Strukturalnie (przynajmniej na najbardziej abstrakcyjnym poziomie) języki migowe nie różnią się zasadniczo od języków fonicznych. Podobnie jak wszystkie języki naturalne, są one dwuklasowymi systemami znaków ze słownikiem i gramatyką.

Kompilacja to proces automatycznego tłumaczenia kodu napisanego w języku programowania na kod maszynowy. Dane wejściowe najczęściej nazywa się kodem źródłowym. Program wykonujący tłumaczenie to kompilator. Przeważnie kompilacja jest częścią większego procesu tłumaczenia, tworzony w jej trakcie kod wynikowy jest przekazywany do innych programów (np. linkera), możliwe jest również tłumaczenie do postaci zrozumiałej dla człowieka.
Nazwa kompilacja na co dzień jest używana w kontekście tłumaczenia z języka wyższego poziomu na język niższego poziomu. Tłumaczenie w odwrotnym kierunku określa się terminem dekompilacji.

Dekompilator – program przekształcający kod maszynowy na kod języka wyższego poziomu. Sam proces tłumaczenia kodu nazywa się dekompilacją. Nie odtwarza ona kodu źródłowego programu sprzed kompilacji, lecz jedynie postać źródłową o identycznym działaniu.

Tu nie jest to wyrażone ale sam proces kompilacji i dekompilacji realizowany jest także w oparciu o logikę dwuwartościową.

Reasumując:
Sygnał cyfrowy jest zawsze jednocześnie sygnałem analogowym.
Informacja jest zawsze jednocześnie fizyczną zmianą.
Przetworzenie danych jest zawsze jednocześnie zmianą stanu (ustawienia) fizycznego układu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz