piątek, 23 września 2011

Funkcja - ustawienie układu fizycznego - definicja

Wiki

W najbardziej popularnym i inżynieryjnym sensie, funkcja jest to własność obiektu, urządzenia lub osoby związana z jego zastosowaniem, przeznaczeniem lub zadaniem. Równocześnie, w inżynierii, termin funkcja jest też czasami mylnie używany do nazwania procesu, zadania czy celu.

Najogólniejsza i najkrótsza definicja funkcji zaproponowana przez A. M. Gadomskiego (1986) brzmi: funkcja to własność procesu lub systemu konieczna do realizacji jego celu, tzn. do tego do czego został skonstruowany lub do czego jest używany (magiczni konstruktorzy i użytkownicy - gdzie oni są na poziomie cząstek elementarnych?). Z definicji tej wynika, że ta sama funkcja może być realizowana przez różne procesy fizyczne lub systemy, np. funkcję ogrzewania może mieć piec elektryczny, piec węglowy, lub elektrociepłownia atomowa, zaś funkcję strzelania mają różne rodzaje broni palnej.

Urządzenie "funkcjonuje", jeśli jest gotowe do działania zgodnego ze swoim przeznaczeniem. (można to zastąpić: zbiór, układ fizyczny przekształci się w określony sposób, jeśli jest w odpowiednim ustawieniu)

W społeczeństwie i organizacji funkcje wynikają z definicji roli ich członków i zespołów pracowników.

W fizyce funkcje, w powyższym sensie, nie istnieją, bo nie istnieje tam pojęcie celu.
Natomiast jeśli zmienia się cel, zastosowanie lub użycie tego samego obiektu, traci on lub nabywa nowe funkcje nie zmieniając żadnej swojej własności fizycznej. W tym sensie, ten sam proces może być nośnikiem różnych funkcji. Z drugiej strony, istnienie np. procesu ogrzewania nie oznacza jeszcze istnienia funkcji ogrzewania.

W naukach przyrodniczych, cel jest "domniemany" i wówczas mówi się o funkcjach ręki czy innej części organizmu.

W kognitywistyce np. funkcje myślenia realizuje ludzki mózg poprzez procesy zachodzące w sieciach neuronalnych. Z drugiej strony te same funkcje mogą być programowane na komputerze w formie symbolicznych algorytmów i tzw. baz wiedzy.

Funkcja (łac. function-, functio, „wykonanie”, od fungi, „wykonać, wypełnić, zwolnić”; być może spokr. z sanskr. bhuṅkte, „używa, cieszy się”; w mat. zapocz. prawd. Leibniz w 1692 r.) – w matematyce dla danych dwóch zbiorów „przyporządkowanie” każdemu elementowi pierwszego zbioru dokładnie jednego elementu drugiego zbioru.

Ściśle funkcję definiuje się jako taką relację pomiędzy elementami dziedziny (pierwszego zbioru) a elementami przeciwdziedziny (drugiego zbioru), dla której każdy element dziedziny jest w relacji z dokładnie jednym elementem przeciwdziedziny.

W matematyce określenia funkcja, przekształcenie, odwzorowanie, transformacja, operator, działanie, itd. są zwykle synonimami. Jednakże w różnych dyscyplinach matematycznych preferowane jest używanie niektórych z nich, znaczenie niektórych zostało zaś zawężone. Użycie konkretnej nazwy podyktowane jest dzisiaj przede wszystkim względami historycznymi. Choć w analizie matematycznej rozpatruje się przede wszystkim funkcje, to w geometrii, algebrze liniowej mówi się o przekształceniach (przekształceniach liniowych), w algebrze uniwersalnej rozważa się z kolei działania, zaś w analizie funkcjonalnej bada się własności operatorów, czy funkcjonałów.

Moja własna definicja funkcji:
Funkcja - ustawienie układu fizycznego
Jest to definicja w sensie inżynieryjnym i matematycznym jednocześnie.

Bardzo dobrze to widać na przykładzie pracy komputera. Złożone działania matematyczne są realizowane w procesach fizycznych. Istnieje możliwość wyrażania wartości i działań matematycznych w procesach fizycznych opartych na odpowiednim ustawieniu atomów i elektronów.

Przykład:
Weźmy pod uwagę dla układy fizyczne człowiek i urządzenie do replikowania szablonów. Ustalmy sobie, że celem jest wykonanie repliki określonego szablonu.
1. Replikę wykonuje człowiek  - po zakończeniu jego pracy z fizycznego wzoru (układu) i materiałów mamy 2 jednakowe fizycznie wzory (układy).
2. Replikę wykonuje urządzenie - po zakończeniu pracy urządzenia z fizycznego wzoru (układu) i materiałów mamy 2 jednakowe fizycznie wzory (układy).

Pomimo tego, że człowiek i urządzenie są odrębnymi i skrajnie różnymi układami fizycznymi - to zmiana jaka nastąpiła w fizycznej rzeczywistości pod wpływem oddziaływań tych układów jest jednakowa. To samo było na wejściu i to samo jest na wyjściu. Te dwa układy mają tę samą funkcję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz